BAFTA nagrade: Britanski Oskar otišao i Entoniju Hopkinsu

U londonskom Albert Holu održala se dvodnevne manifestacije BAFTA, britanskog ekvivalenta američkom Oskaru, a sama ceremonija se održala onlajn zbog pandemije koronavirusa.

“Ma Rainey’s Black Bottom”, film o bluz pevačici Gertrudi Ma Rejni koju tumači Viola Dejvis, snimljen u produkciji Denzela Vašingtona, dobio je priznanje za kostim i šminku.

Britanskom reditelju i glumcu Noelu Klarku dodeljena je nagrada za doprinos britanskom filmu i tumačenje lika Mikija Smita u filmu “Doktor Hu”.

Izostalo je emitovanje snimljenog obraćanja britanskog princa Vilijama, vojvode od Kembridža, jer je kraljevska porodica u žžalosti zbog smrti princa Filipa, vojvode od Edinburga i supruga kraljice Elizabete II, preneo je BBC.

U drugoj večeri uručene su nagrade za najbolji film, za najboljeg reditelja, scenario i animaciju, kao i nagrade za najbolja glumačka ostvarenja.

Film “Nomadland” kineske rediteljke Kloi Žao osvojio je najviše nagrada britanske Akademije za filmsku i televizijsku umetnost.

Ostvarenje je dobilo nagrade u kategorijama za najbolji film, najbolju režiju, najbolju žensku ulogu i kameru.

Glumac Entoni Hopkins dobio je nagradu kao najbolji glumac za film “The Father” u kojem glumi starca koji tone u demenciju.

“Nomadland” je u subotu dobio i nagradu Američkog udruženja reditelja (Directors Guild of America – DGA), a prethodno i Zlatni globus.

Najbolji film

Nomadland (Mollye Asher, Dan Janvey, Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao)

Izvanredan britanski film

Promising Young Woman (Ben Browning, Emerald Fennell, Ashley Fox, Josey McNamara)

Izvaredan debitantski film britanskog reditelja, producenta ili scenariste:

His House (Remi Weekes (Writer/Director))

Film na stranom jeziku:

Another Round (Thomas Vinterberg)

Najbolji dokumentarac:

My Octopus Teacher (Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster)https://www.youtube.com/embed/6sxCFZ8_d84

Najbolji animirani film:

Soul (Pete Docter, Dana Murray)

Najbolji reditelj:

Kloi Džao

Najbolji originalni scenario:

Promising Young Women

Najbolji adaptirani scenario:

The Father

Najbolja glumica:

Franses Mekdormand

Najbolji glumac:

Entoni Hopkins

Najbolja sporedna glumica:

Ju Đang Jun

Najbolji sporedni glumac:

Danijel Kaluja

Najbolja originalna muzika iz filma:

Soul

Najbolja montaža

Sound of metal

Izvor: b92.net