Čudo nad čudima u Duizburgu

Svet će da pamti neko vreme, pa da zaboravi, a kad se nešto slično desi da se priseti, ali u Severnoj Makedoniji (verovatno i u celoj nekadašnjoj Jugoslaviji), pamtiće se za sva vremena ishod utakmice u Duizburgu. U kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo u Kataru naše južne komšije su pobedile u gostima Nemačku (2:1)! Čudo nad čudima je najavio Pandev, rođen dok se još nije ni naslućivao raspad Jugoslavije, a cara do duvara doterao je Elmas, Goranac, fudbaler Napolija. A još sudija Karasjov (Rusija) nije dosudio penal za goste kad je Džan igrao rukom u svom kaznenom prostoru.

– Naš tim je izgledao mnogo umorno. U našoj igri nije bilo energije, napravili smo mnogo grešaka. Protivnik se zatvorio duboko na svojoj polovini i nismo našli način da ga slomimo – pravdao se nemački selektor Lev.

Angelovski (45 godina), koji je na kraju karijere igrao za Srem, a na dužnosti selektora 2015. nasledio Drulovića, nastavlja s uspesima, pošto je prošle godine Severnoj Makedoniji obezbedio mesto na Evropskom prvenstvu. Svoje igrače je uzdigao u junake, jer su pobedili Nemačku, favorita, kako je istakao, na svim svetskim i evropskim prvenstvima, ali upozorio je da još nije ništa gotovo.

Posle tri kola u toj grupi neočekivano vodi Jermenija i to sa stopostotnim učinkom bez svog najboljeg fudbalera Mhitarjana. Na poslednjoj utakmici je kod kuće savladala Rumuniju (3:2), doduše posle preokreta s igračem više. To joj je peta uzastopna pobeda i, što se kaže, lični rekord.

Lihtenštajn, prema očekivanju, nema ni jedan jedini bod u grupi, ali je Islandu dao jedan gol. To je uspelo Friku iz – kornera!

Slovenija je počela trijumfom protiv svetskog vicešampiona Hrvatske, a onda je izgubila obe utakmice u gostima. Prvo od Rusije, a sada i od Kipra (1:0). Hrvati su potcenili Maltu, pa je njihov selektor u poluvremenu ubacio u tim Modrića i Perišića i na Rijeci se tri puta zatresla mreža gostiju.

Rusi su izgubili u Trnavi s 2:1 od Slovaka. Prvi gol su primili kad su, prilikom izvođenja kornera, njihovi odbrambeni igrači Džihija i Fernandes držali – jedan drugog.

Svetskom prvaku je jedan gol u Sarajevu bio dovoljan za tri boda. Na Grbavici su se dvojica Francuza izjednačila s Anrijem. Najpre golman Loris 123. utakmicom za reprezentaciju (više je odigrao samo Tiram 142), a onda i Grizman svojim 35. golom (četvrto mesto na listi strelaca za „galske petlove”).

Ukrajina je i treći meč završila s 1:1. Bod iz Pariza gubi na vrednosti posle remija kod kuće s Finskom i Kazahstanom.

Španija je s 3:1 pobedila reprezentaciju, čije ime ne izgovara, jer je nije priznala kao državu. Goste je u Sevilji častio golman Simon, kad ga je lopta povukla da izađe iz šesnaesterca, a kad ju je izgubio ona je završila u njegovoj mreži, gde ju je s 30-ak metara poslao jedan igrač s Kosova.

Na toj utakmici je Serhio Ramos 180. put upisan kao reprezentativac Španije (proveo na igralištu samo nekoliko poslednjih minuta) i sada deli treće mesto s Ahmedom Mubarakom iz Omana na listi fudbalera, koji su na svetu odigrali najviše utakmica za državni tim. Više imaju samo Ahmed Hasan iz Egipta (184) i Bader Al Mutava iz Kuvajta (181).

Grci su u Solunu dobili još veći poklon od protivnika. Gruzija je u 76. minutu dala autogol, ali se brzo prosvestila i posle dva minuta obezbedila bod (1:1).

Desetim golom iz penala Kejn je postao rekorder engleske reprezentacije po uspešno izvedenoj najstrožoj kazni (devet je dao Lampard). Poljska je poražena s 2:1 i to je 20. uzastopna pobeda (30. meč bez poraza) Engleske na Vembliju u kvalifikacijama za svetska i evropska prvenstva. Njen golman Poup je tek na sedmoj utakmici savladan, a Poljskoj je to uspela i bez Levandovskog.

Utakmica Severna Irska – Bugarska (0:0) ulazi u istoriju zahvaljujući tome što je Stiven Dejvis 126. put igrao za reprezentaciju. Dosadašnji britanski rekord je delio s engleskim golmanom Šiltonom.

Italija je u Litvaniji pobedila s 2:0 što je njen 25. uzastopni susret bez poraza. Tako se selektor Mančini izjednačio s Lipijem (2004–2006). Inače, rekord nepobedivosti kod „azura” iznosi 30 utakmica, a ostvaren je pre Drugog svetskog rata (1935–1939) pod vođstvom Vitorija Poca.

Vels je s igračem više došao u Kardifu do pobede protiv Češke. U Moldaviji je Izrael pobedio s 4:1, a konačan rezultat je postavio Natho.

Mađari su lako došli do pobede u Andori (4.1), Albanci su pobedili u San Marinu (2:0), Škoti kod kuće Farska Ostrva (4:0), Holanđani su na Gibraltaru dali sedam golova (od toga šest u drugom poluvremenu), dok su Belgijanci kao domaćini, bez De Brojnea i Lukakua, ravnomerno rasporedili golove protiv Belorusa (po četiri u svakom delu igre).

Crna Gora je, možda, posle dve pobede u kvalifikacijama i poraza svog protivnika kod kuće od Turske (3:0), više očekivala protiv Norveške. Međutim, gosti su dali jedan gol i odneli sva tri boda iz Podgorice.

Turci su, nesumnjivo, naročito posle trijumfa protiv Holanđana i Norvežana, bili uvereni da je Letonija lak plen (na Olimpijskom stadionu „Ataturk” u loži je bio i predsednik države Erdogan). I mada su i 52. minutu poveli s 3:1 nisu se osladili. Završilo se s 3:3. što je drugi put da selektoru Gunešu Letonci zagorčaju život (2003. je bilo 2:2).

Pobeda Danske u Beču verovatno ne spada u velika iznenađenja. Ali, Austrija je do nogu potučena za svega 15-ak minuta (od 58. do 74. primila četiri gola).

Izvor: politika.rs